Môj príbeh

Som  skúsenou  lektorkou  zlepšovania  zraku prirodzenou cestou a ovládam umenie zrakovej hygieny.  Mojím poslaním  je naučiť ľudí, ako si jednoducho a hravo zachovať zdravé oči a dobrý zrak po celý život.

Viem, že telo je zázrak, ktorému keď venujeme svoju pozornosť a podporu, kráľovsky nás odmení - ZDRAVÍM.

Príbeh, ktorý nekončí

Volám sa Eva Téglássy a mám 45 rokov. Takmer 7 rokov som pracovala ako zdravotná sestra v očnej ambulancii a v plnej miere som využívala možnosť prepojenia praxe v zdravotníctve s prirodzenými metódami práce so zrakom. Práve preto sa venujem zlepšovaniu zraku prirodzenou cestou a zrakovej hygiene.

Viem, ako trénovať a využívať intuitívne „videnie“. Mám osobné skúsenosti z dlhodobých pobytov v tme a poznám hlboký význam a vplyv Tmy nielen na náš zrak.

Možnosti bez hraníc

Môj zrak je nadštandardne dobrý po všetkých stránkach, či už ide o zrakovú ostrosť, kontrastnú citlivosť, farbocit. Moje oči sú v perfektnej kondícii, poznám rozsah svojho periférneho videnia, vnímam hĺbku a krásnu podmanivosť priestoru, viem využívať plnú kapacitu nočného videnia a tiež obrovský potenciál oka dívať sa na detaily.

Verte mi, nemáte predstavu, čo dokáže náš zrakový systém!

Oči ako samozrejmosť

Dobrý zrak ma sprevádzal od detstva a brala som ho ako samozrejmosť a to bez toho, aby som svojim očiam venovala čo len štipku svojej pozornosti. Až kým sa o pozornosť neprihlásili samé.

Nebolo to nič vážne, LEN únava a bolesť za očami, zášklby okolo očí, plávajúce zákalčeky na svetlom podklade, ťažké viečka, časté alergie a zápaly, pocit suchých očí, niekedy zahmlené videnie, nesústredenosť, občas migréna. A pretrvávajúci smútok v očiach.

Alarmujúce zistenia

Pri práci v ambulancii som začala v hlbších súvislostiach vnímať istú nezmyselnosť systému, ako pracujeme. Bol to začarovaný kruh predpisovania kvapiek a stále silnejších okuliarov. Veď to poznáte...

Za tým všetkým som pozorovala u pacientov zbavovanie sa zodpovednosti za svoje zdravie a neraz dokonca i hádzanie viny za svoju chorobu na lekára. A to i v prípadoch, kedy verdikt lekára znel: takto to bude až do konca života. Bolo to ako dívať sa na pandémiu, s ktorou sa nedá nič robiť. Zrazu som sa cítila bezmocná, odsúdená k tomu, že nie je možné zachovať si dobrý zrak, že proces deštrukcie je neodvratný. Je to jedno, či ste dieťa alebo dospelý.

Máme skvelé a vyspelé zdravotníctvo, pokročilé vyšetrovacie metódy, účinné farmaká, možnosti operačných zákrokov o akých sa nám ani nesnívalo...a toto je výsledok?! Pýtala som sa sama seba: To sa skutočne nedá nič iné robiť?

Plameň bol zažehnutý

Odpoveď prišla čoskoro ako úplne jasná vízia, v ktorej som učila ľudí očné cviky a správne návyky na zachovanie zdravého zraku. Táto ohromujúca a silná skúsenosť spustila lavínu. Od hľadania informácií a samoštúdia, cez absolvovanie kurzov zlepšovania zraku ako účastník i ako lektor, ďalej rôzne workshopy a semináre so špecialistami na NVI (Natural Vision Improvement), až po samotnú prácu s klientami a vývoj nových pomôcok na zrakový tréning.

Dostavili sa prvé malé i veľké úspechy, či už vo forme zníženia dioptrií, prebudenia tupozrakého oka, stabilizácie degeneratívnych poškodení sietnice, či dokonca zlepšenia stavu u pacientov s kataraktou. Výsledok však vždy závisel na tom, s akým odhodlaním a vytrvalosťou sa do cvičení človek pustil!

Bol to príjemný pocit, mať dobré referencie a spokojných klientov, ale mal horkú pachuť. Stále znela v pozadí mojej mysle otázka: Prečo neučíme v ambulancii ľudí prevenciu? A tak som začala na tom malými krôčikmi pracovať.

Funguje to!

V prvom rade to znamená, že dôsledne pracujem so svojím zrakom. Skúmam ho z každej strany, ako mi napadne a skúšam na sebe rôzne cvičenia, metódy, vplyv stravy, atd. atd.

Zakomponovala som cvičenia do svojho života a vidím výsledky. Zrak mám uvoľnený a oči mi žiaria radosťou. Čo je pre mňa prekvapujúce, zlepšilo sa moje videnie i vnímanie videného. Ženie ma nadšenie, že môžem šíriť povedomie o možnosti prevencie zrakových ochorení ďalej u laickej verejnosti.

Chcete sa vyhnúť okuliarom, sivému zákalu alebo degenerácii makuly? Chcete predísť problémom so škúlením, dvojitému videniu alebo vzniku tupozrakého oka? Možno vám nedá spať pocit suchých očí, časté alergie a opakujúce sa zápaly? Alebo dokonca máte strach zo straty zraku a neviete, ako by ste zvládli život v slepote? S tým všetkým je možné pracovať.

Nie, nesľubujem Vám zázraky a už vôbec nie na počkanie. Nie som žiaden kúzelník a nie som ani lekár. Úlohu lekára v starostlivosti o pacienta si ctím a neraz som bola očitým svedkom, že nebyť lekárskeho zásahu, došlo by k vážnemu poškodeniu zraku. Verím však, že je možné zapojiť do starostlivosti o svoje oči aj vlastné sily.

O širokej škále využitia metódy NVI a zrakovej hygiene prevažná väčšina populácie vôbec nevie a názory oftalmológov sú skeptické až opovrživé. Rozhodne ma to neodradí a s obrovskou radosťou vám predkladám manuál, ako na to. Máte možnosť vziať zdravie vášho zraku do vlastných rúk a ja budem vaším sprievodcom.