Moja blogová púť pre oči

Ja a blog? Tomu by som pred pár rokmi neverila. Čoby rokmi?! Dokonca ani pred pár týždňami. Ale dnes, ako sa dívam, tak sa dívam, je to tu! Snáď som konečne objavila účinný spôsob, ako obohatiť ľudí o moje skúsenosti a postrehy.

V JEDNOM KOLE

Práve som došla domov po víkendovom záťahu. Skladám z chrbta asi 20 kg batoh s pomôckami a do kúta odkladám kufor a lišty. To je moja základná výbava na jednodenný kurz zlepšovania zraku prirodzene. Tento víkend som mala kurzy dva, v sobotu v Znojme a v nedeľu v Brne a predtým ešte tri kratšie workshopy pre rodičov s deťmi vo štvrtok a piatok tiež v Znojme. Auto nemám a nočný vlak z Brna do Košíc chytil zrána meškanie. Vo vlaku som sa veľmi nevyspala, hmm. Viem, že dnes pofičím na káve a sladenom čaji.

Doma si len zložím batožinu, rýchlo sa opláchnem, prezlečiem a utekám do práce. Práca v ambulancii má obrovskú výhodu – rezké tempo v kolotoči pacienti, telefóny, vyšetrenia, faktúry vám rozhodne nedovolí zaspať, aj keď ste vyflusaný na cimpr campr! Je mi však úplne jasné, že toto TEMPO mi dlho nevydrží. Jedna osôbka nedokáže precestovať celé Slovensko a Čechy a učiť ľudí, ako sa starať o svoje oči, o zdravie svojho zraku. Lámem si hlavu, čo s tým…

VÍZIA & REALITA

Hlavou sa mi preháňajú fantastické nápady o „zrakovej hygiene“, ktorú sa učia deti už v škôlkach a na prvom stupni ZŠ, nedajú mi spať vízie o masovej edukácii učiteľov a rodičov malých ratolestí a nadchýna ma radosťou predstava zodpovedného vzťahu ľudí k svojim očiam. Predstavujem si doslova „púť pre oči“ naprieč Slovenskom a Českou republikou, na ktorej od mesta k mestu, od dedinky po vesničku učím ľudí rozvíjať prirodzené videnie a prevenciu očných vád. Žiaľ, vízia je na míle vzdialená realite.

Oslovovaní starostovia na úradoch mi absolútne neodpovedajú na maily ani v prípade, že ponúkam prednášky zdarma. Ľudia o možnosti práce so zrakom ani nechyrovali, mnohí nedôverujú alebo ľutujú vyhodiť peniaze (ale za okuliare a lieky dajú hojooooj) a ešte väčšie zástupy sa vôbec nechcú vzdať toho, čo ich očiam ubližuje.

Z celého srdca ďakujem Vesmíru za tých pár nádherných bytostí, ktoré mi prichádzajú na kurzy a ktoré ďalej odporúčajú absolvovanie kurzu svojim známym. Len vďaka nim to nevzdávam!!!

Nikdy nezabudnem na silné slová jedného z účastníkov kurzu, ktoré sa mi vryli hlboko do srdca:

Evičko, děkuji Ti za zázrak, že jsi mi ukázala cestu k ostřejšímu vidění světa, nyní to budu potřebovat, už ve vlaku cvičím, doma palming, hned jak přijedu, tak dobře se očka necítila asi nikdy. Jdi svou cestou, je dobrá, andělská. S Láskou I.

SLOVÁ, KTORÉ MA POSTAVILI NA NOHY VŽDY, AJ KEĎ SOM UPADALA DO ZNECHUTENIA, VYČERPANIA A BEZNÁDEJE

Som lektorkou zlepšovania zraku prirodzenou cestou (Natural Vision Improvement) a už nejakú dobu usporadúvam kurzy v rámci SR a ČR. Keďže základňu mám v Košiciach, prirodzene to obnáša veľa cestovania. Robím to popri hlavnom zamestnaní (sestra v očnej ambulancii) a popri dvoch brigádach, teda pracujem aj cez víkendy. Avšak moje obrovské pracovné nasadenie je vzhľadom na ten enormný výdaj energie málo efektívne: pár ľudí na kurze za mesiac. Navyše uniká podstata mojej misie a tou je prevencia. Kurzov sa totiž na 99% zúčastňujú ľudia, ktorí už nejaký problém s očami majú. Vyše polovica z nich chce vyriešiť dokonca súbor viacerých závažných problémov.

Mojou životnou misiou je šírenie prevencie poškodení zraku z nesprávneho používania očí. Učím ľudí techniky správneho dívania sa a relaxácie pre oči, aby tak predchádzali vytvoreniu škodlivých návykov a udržali si kvalitný zrak po celý život. Mojou víziou je robiť to v čo najväčšom zábere. Ide mi hlavne o deti MŠ a ZŠ, edukáciu učiteľov a rodičov, ktorí sú vzorom a oporou pre deti. Deti totiž nás, dospelých, kopírujú. I to, ako zachádzame so svojím zrakom. A obyčajne i to, ako sa dívame na svet, na život, na seba…

JEDNA LASTOVIČKA JARO NEROBÍ ALE PRVÁ LASTOVIČKA JE PRÍSĽUBOM JARA

Hovorí sa – oči sú oknom do duše. Tiež sa hovorí, že detská duša je čistá. Možno preto sú detské oči také jasné, živé a zvedavé. V posledných rokoch ale pribúda čoraz viac detí, ktoré už v útlom veku trpia očnými vadami alebo bolesťami očí, chrbta i hlavy. Vidím to denne v ambulancii. Často je skrytou príčinou preťaženie očí.

Vďaka šikovnosti mojej kolegyne Dity Vávrovej sa podarilo dohodnúť v Montessori škôlke Zvoneček v Dobřichovicích neďaleko Prahy vzdalávací cyklus 4 hodín pre detičky a učiteľov. Spokojnosť bola veľká a ešte väčšie naše prekvapenie, čo všetko dokázali deti z našich hodín pochytiť. Nebolo toho málo. Znamenalo to pre nás, že ísť týmto smerom má zmysel.

Spolu s ďalšími skvelými kolegyňami Radanou Kodetovou a Danou Kopeckou šírime ďalej povedomie o zrakovej hygiene a možnosti zlepšovať zrak prirodzene. Spolupráca s nimi je pre mňa milá a cenná. Sám človek má len jednu hlavu, ale štyri hlavy zmýšľajúce ako jedno telo možu vykonať veľké činy! Spoločne hľadáme cestu, ako na to a ja verím, že ju nájdeme.

Moja osobná púť za lepším zrakom ma mnohému naučila a tieto pre mňa nesmierne hodnotné lekcie by som tu s vami, na mojom blogu, rada zdieľala.

Tí, čo ma už poznáte z kurzov, nemajte obavu – kurzom sa budem venovať i naďalej! Osobný kontakt je osobný kontakt a u niektorých poškodení zraku to online jednoducho nejde. Ale formou blogu viem doputovať ku vám aj bez batohu, bez auta a ihneď. V tomto virtuálnom priestoje, ktorý som pre vás vytvorila, vám chcem na jednom mieste poskytnúť komplexné informácie týkajúce sa predovšetkým zraku. Nájdete tu však aj iné spriaznené témy a moje postrehy a skúsenosti.

Už vás písmenkami ďalej trápiť nebudem. Mojím úmyslom je nájsť kompromis medzi tým, ako vás zaujať a udržať pri monitore/displeji po dobu potrebnú na prečítanie článku a tým, ako vás čo najskôr vyhnať od civenia na obrazovku. Takže teraz vstaňte, ponaťahujte sa, poriadne sa nadýchnite a požmurkajte na seba v zrkadle. Všimli ste si niečo na sebe, čo ste doteraz nevnímali? V najbližších článkoch sa ešte ku žmurkaniu dostaneme.

Je lektorkou zlepšovania zraku prirodzenou cestou a ovláda umenie zrakovej hygieny. Jej poslaním  je naučiť ľudí, ako si jednoducho a hravo zachovať zdravé oči a dobrý zrak po celý život. Viac sa dozviete v jej príbehu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.